Taggar

  #etiologi     #mani     #samhälle     #studie     #depression     #diagnostik     #psykologi     #artikel     #stämningsläge     #läkemedel     #hjärnan     #myt     #neurologi     #npf     #perception     #psykos     #attityder     #stigma     #ångest     #mindhacks  
Nytt sedan sist

Load Newest Topics
Topics Since Last Visit
Skaffa Appen



Litiumhöjning igen, vad kan hända?

Skapa nytt ämne   Svara på ämnet

Föregående ämne Nästa ämne Gå ner

Litiumhöjning igen, vad kan hända?

Inlägg av chai i ons dec 07 2016, 10:58

Det här känns som ett oerhört bisarrt inlägg med tanke på min omfattande pillerhistoria, men jag håller på att sätta ut lamotrigin och ska höja litium. Har tagit litium i sju år eller så, olika nivåer. Nu har jag legat på 0,6 ett bra tag, ska öka till 2+3 tabletter och har som mest tagit 3+3. Min sjuksköterska sa idag att jag ska säga till om jag märker något som tyder på att värdet börjar bli för högt.

Här kommer mitt Shocked in när jag inser att jag inte har full koll. Det jag känt av tidigare är darriga händer, vilket utan uppenbar anledning blivit mycket bättre plötsligt. Mer törstig och fler toabesök, men inte extremt. Sköldkörtelvärden här påverkats så jag äter Levaxin, men inga direkta symptom. Magen har stått pall och ingen acne förutom det jag fått nu av lamotrigin. Tur alltså.

Men jag kommer liksom inte ihåg hur det har varit förut... allt har varit så snurrigt och så många piller samtidigt. Är det någon som har personlig erfarenhet? Jag är totalt medveten om att människor verkar är individer när det kommer till mediciner, jag letar mer efter någon sorts inspiration till riktningar jag kan titta i. Jag är inte så värst hypokondrisk så jag brukar inte tro att jag har allt som folk nämner. Smile
avatar
chai
Ambulerande Admin
Ambulerande Admin

Posts : 1040
Join date : 16-01-11
Location : Skåne

Till överst på sidan Gå ner

Sv: Litiumhöjning igen, vad kan hända?

Inlägg av Butterflychaos i ons dec 07 2016, 12:35

Tja, jag tänker att det kanske inte är så konstigt att darrningarna försvinner när du sätter ut ett läkemedel - men kan säkert komma tillbaka när du höjer litium mer. Jag tror de flesta antiepileptika kan ge tremor, och när du då tar bort en av tre mediciner som ger darrningar så kan det ju inte så konstigt bli bättre. När jag stått på litium har jag fått mer tremor på högre doser (tror jag också legat på 3+3), och blivit lite slöare i huvudet om jag minns rätt. Det är svårt för mig att komma ihåg hur det var bara på litium, om jag ska vara ärlig. Tremorn kommer jag ihåg tydligt, och att jag fick påverkan på sköldkörteln (blev efter ett tag deppigare och tröttare om jag minns rätt). Vet inte om jag själv märkte något när det gäller drickandet och att gå mycket på toa faktiskt. Men det låter som att du ändå har rätt bra koll.
avatar
Butterflychaos
Ambulerande Admin
Ambulerande Admin

Posts : 817
Join date : 16-01-12
Age : 24
Location : Uppsala

Till överst på sidan Gå ner

Sv: Litiumhöjning igen, vad kan hända?

Inlägg av chai i ons dec 07 2016, 16:40

Var lite luddig ser jag, tremorn har varit mycket mindre de senaste tre månaderna eller så, trots samma litiumvärde som innan, ergenylen har hängt kvar och lamotriginet började jag med i somras, har bara sänkt det förra veckan. Naturens under...

Kanske blev jag mest ställd. Min sjuksköterska verkar ha en hög uppfattning om min medvetenhet och kunskap om mitt tillstånd, och det är ju trevligare än att bli betraktad som idiot, men ibland tycker jag ändå att det kan vara knepigt att riktigt avgöra när man ska "slå larm" eller inte. Står återigen utan läkare. Från nyår ska de sluta med hyrläkare.
avatar
chai
Ambulerande Admin
Ambulerande Admin

Posts : 1040
Join date : 16-01-11
Location : Skåne

Till överst på sidan Gå ner

Sv: Litiumhöjning igen, vad kan hända?

Inlägg av Ma-ar i ons dec 07 2016, 18:51

Tecken på begynnande intoxikation är dåsighet, yrsel, svårighet att samordna muskelrörelser, sluddrigt tal, ofrivilliga ögonrörelser, skakningar, muskelstelhet och illamående. Ihållande diarré eller kräkningar kan också tillkomma.

Detta är från Fass. Jag har aldrig haft en för hög litiumhalt i blodet, men jag är mest uppmärksam på illamående, muskelförändringar, dåsighet och sluddrigt tal. Självklart också att skakningarna blir tydligare och kanske diarré. Allt detta i samband med en möjlig intoxication såsom med mycket varmt väder, mycket träning eller så. Eller som med dig Chai att man höjer litium.
avatar
Ma-ar
Rekorderlig Medlem
Rekorderlig Medlem

Posts : 318
Join date : 16-01-12
Location : Östergötland

Till överst på sidan Gå ner

Sv: Litiumhöjning igen, vad kan hända?

Inlägg av chai i ons dec 07 2016, 20:52

[Du måste vara registrerad och inloggad för att se denna länk.] - tack för påminnelsen! Har nog egentligen ett visst hum om detta men är hemskt snurrig idag.
avatar
chai
Ambulerande Admin
Ambulerande Admin

Posts : 1040
Join date : 16-01-11
Location : Skåne

Till överst på sidan Gå ner

Sv: Litiumhöjning igen, vad kan hända?

Inlägg av chai i ons dec 21 2016, 10:37

De första dagarna fick jag mer tremor och blev lite orolig i magen, fast inte extremt. Det gick över. Huvudvärk. Är trött och seg i huvudet nu, lite deppig, men det kan lika gärna vara för att jag varit så social i några dagar. Hade velat bara vila igår men då skulle jag iväg till fysioterapin, och i morse fick jag masa mig iväg och ta blodprov. Hyn är bättre sedan jag sänkte lamotriginet, lustigt nog får jag akne av lamotrigin men inte litium. Inga katastrofer hittills alltså.
avatar
chai
Ambulerande Admin
Ambulerande Admin

Posts : 1040
Join date : 16-01-11
Location : Skåne

Till överst på sidan Gå ner

Sv: Litiumhöjning igen, vad kan hända?

Inlägg av Butterflychaos i ons dec 21 2016, 11:49

Håller tummarna!
avatar
Butterflychaos
Ambulerande Admin
Ambulerande Admin

Posts : 817
Join date : 16-01-12
Age : 24
Location : Uppsala

Till överst på sidan Gå ner

Sv: Litiumhöjning igen, vad kan hända?

Inlägg av chai i fre jan 06 2017, 12:15

Ligger visst på 0,8 nu. Inga kraftiga fysiska reaktioner, bara minimal tremor men kan skriva för hand vilket jag inte kunde ett tag när jag låg på 0,6 - kroppen är bara så skum. Kan träna utan problem om jag dricker tillräckligt (och det där lät som om jag springer maraton... jag bara mestränar hos fysioterapin Wink men bara att jag svettas kan göra mig yr om jag inte sköter vätskan).

De snabba humörsvängningarna från i höstas är faktiskt borta.

Så det "enda" jag har att klaga på är att jag verkar ha gått in i den berömda litium-dimman där ingenting är riktigt kul. Tvingar mig att träffa vänner, ringer min mamma, gör det mest nödvändiga hemma (anstränger mig faktiskt lite extra för att laga god mat), gör pliktskyldigast mina styrkeövningar, sticker ibland ut näsan för en promenad, lever "som om" allt var normalt. Lite magiskt tänkande så där. Men det är väldigt svårt att blockera den hjärndöda, tomma känslan. Jaja, vi får se var det landar.
avatar
chai
Ambulerande Admin
Ambulerande Admin

Posts : 1040
Join date : 16-01-11
Location : Skåne

Till överst på sidan Gå ner

Sv: Litiumhöjning igen, vad kan hända?

Inlägg av Sponsored content


Sponsored content


Till överst på sidan Gå ner

Föregående ämne Nästa ämne Till överst på sidan


 
Behörigheter i detta forum:
Du kan svara på inlägg i det här forumet